PARADISKI - ZIMOWY RAJ. MÓWIMY JAK JEST W RESORTACH. - Snowee

PARADISKI – ZIMOWY RAJ. MÓWIMY JAK JEST W RESORTACH.

Paradiski – zabawa bez ograniczeń

Nie bez przyczyny nazwa tego ośrodka narciarskiego kojarzy nam się z rajem. Paradiski wyróżnia się spośród innych ośrodków narciarskich na wielu płaszczyznach. Pierwszą z nich jest historia jego powstania. Paradiski powstało pod koniec lat 60. Nie było jednak odgórnie narzuconym projektem, a raczej połączoną wizją pasjonatów. Deweloperzy, przedstawiciele administracji publicznej, architekci, inżynierowie, lokalni rolnicy, a także sportowcy stworzyli wizję jednego z najlepszych ośrodków narciarskich na świecie. Na przestrzeni dziejów Paradiski stało się placem zabaw dla wielu legend sportów zimowych. Wszyscy oni znajdowali w Paradiski wspólny mianownik – niesamowite wrażenie wolności… Mimo upływu lat ośrodek zachował swój unikatowy charakter. Nawet dziś Paradiski reklamuje się hasłem A PLAYGROUND WITH NO BOUNDARIES, co w wolnym tłumaczeniu oznacza plac zabaw bez ograniczeń.

Paradiski – Les Arcs i La Plagne

Ośrodek narciarski składa się z dwóch obszarów: Les Arcs (w tym Peisey-Vallandry) i La Plagne. Od grudnia 2003 r. obszary są połączone wyciągiem – charakterystyczną dwupoziomową gondolą – Vanoise Express. Gondola jeździ z prędkością ponad 40 km/h, co czyni ją jedną z najszybszych na świecie.

W sumie w obu obszarach znajduje się 160 wyciągów i 264 trasy o łącznej długości 425 km. Paradiski jest wyjątkowym, nieograniczonym placem zabaw dla wszystkich miłośników sportów zimowych. Paradiski to ośrodek dla narciarzy i snowboardzistów na każdym poziomie zaawansowania. Łatwo się tutaj poruszać dzięki siatce niebieskich stoków, które łączą ze sobą poszczególne sekcje ośrodka.

Les Arcs

Les Arcs to legenda. Jeśli ktoś z Was jeszcze nie widział kultowej trylogii filmowej „Apocalypse Snow”, to koniecznie powinien nadrobić swoje zaległości w zimowej kinematografii. Tytułowe nawiązanie do klasycznego obrazu Francisa Forda Coppoli (Apocalypse Now) w tym przypadku nie jest przesadą. Apocalypse Snow jest tym samym dla kinematografii sportów zimowych, czym Czas Apokalipsy jest dla światowej kinematografii per se.

Les Arcs jest jednym z tzw. oryginalnych francuskich „mega-kurortów”. Wszystkie z „mega-kurortów” mają wygodną, ​​dużą i różnorodną sieć tras zjazdowych. Les Arcs wyróżnia się jednak spośród innych ośrodków. Przede wszystkim architekturą. Les Arcs zbudowano w myśl unikalnej „awangardowej” modernistycznej architektury, która została uznana za „dziedzictwo XX wieku”. Les Arcs składa się z kilku części (Arc 1600, Arc 1800, Arc 1950, and Arc 2000) . Większość z nich została zbudowana zgodnie ze wspomnianym modernistycznym stylem architektonicznym. Jedynie najnowsza z nich – Arc 1950 – została zbudowana zgodnie z tradycyjną alpejską architekturą, a także z bardziej zdefiniowanym wiejskim klimatem.

Legendarny freeride w Les Arcs

Freeride w Les Arcs jest obecny od zawsze. Już we wspomnianym wcześniej filmie Apocalypse Snow (1983 r.) możemy zobaczyć narciarzy i snowboardzistów (!) zjeżdżających w żlebach, lasach i po połaciach śnieżnych w głębokim puchu. Możliwości jazdy poza trasami w Les Arcs są nieskończone. Szczególnie polecane są zjazdy z tyłu Aiguille Rouge w dół do Villaroger lub z tyłu lodowca Bellecote (od La Plagne) w dół do doliny Nancroix, tuż poniżej Peisey, która jest połączona z ośrodkiem bezpłatnym skibusem. Ze względu na rozległy obszar, poza trasami łatwo się jest zgubić. Zalecamy jazdę z przewodnikiem i koniecznie miejcie ze sobą ABC lawinowe! Jeśli szukacie więcej wrażeń, to polecamy książkę „Les clés de Paradiski” autorstwa Didiera Givoisa (po francusku, ale ze streszczeniami w języku angielskim). Zawiera bardzo dobre opisy możliwości zjazdów off-piste.

La Plagne

La Plagne to nowoczesny ośrodek narciarski. La Plagne to 225 kilometrów tras (134 tras: 15 czarnych, 30 czerwonych, 72 niebieskich i 10 zielonych), a także duży teren narciarski poza trasami. Na szczególną uwagę freeriderów zasługuje zjazd North Face Bellecôte. Sami zobaczcie dlaczego:

La Plagne to także dużo zabawy i dodatkowych atrakcji. M.in tor saneczkarski, który został zbudowany w La Plagne na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1992 odbywające się w pobliskim Albertville.

Ośrodek narciarski La Plagne powstał w 1961 r. Podobnie jak wiele ośrodków w Alpach, został stworzony, by nie dopuścić do wyludnienia okolicy. Kryzys w rolnictwie i przemyśle wydobywczym doprowadził do emigracji z regionu młodych w poszukiwaniu pracy. W 1960 r. cztery miasta (Aime, Bellentre, Longefoy i Macôt) utworzyły stowarzyszenie w celu obrony swoich interesów z inicjatywy doktora Borrionne, burmistrza Aime. 24 grudnia 1961 r. otwarto La Plagne z dwoma wyciągami orczykowymi i czterema stokami. Do rozwoju ośrodka znacząco przyczynił się również Emile Allais, francuski narciarz alpejski, brązowy medalista olimpijski i ośmiokrotny medalista mistrzostw świata.

Atrakcje Paradiski

Paradiski oferuje całą masę dodatkowych atrakcji, z których możemy skorzystać poza stokiem. Kid’s forest (Dzięcięcy Las) to obszar w Peisey-Vallandry (Les Arcs) stworzony, aby za pomocą zabawy nauczyć dzieci (i dorosłych ;)) jazdy na nartach. W La Plagne znajdziemy podobny obiekt o nazwie Funslope.  W Paradiski znajdziemy również dwa tory saneczkowe – klasyczny w Les Arcs i Snooc, który oferuje zjazd tzw. Colorado toboggan. Na szczególną uwagę zasługuje The Igloo Village (Wioska Igloo), w której znajdziemy piękne rzeźby lodowe. W La Plagne znajduje się olimpijski tor bobslejowy o długości 1500m i aż 19 zakrętach! Ponadto w Paradiski możemy spróbować: wspinaczki na lodową wieżę, skoku na oponie oraz kuligu!

Gigaresort?

Dolina Tarentaise, w której znajduje się Paradiski, to miejsce, w którym znajdują się również inne największe na świecie ośrodki narciarskie: Espace Killy (Val d’Isère i Tignes) i Les Trois Vallées (Courchevel, Meribel, Val Thorens). Planowano połączyć wszystkie wymienione wielkie resorty narciarskie, tworząc jeden gigantyczny i bezsprzecznie największy ośrodek narciarski na świecie. Wizja ta zakończyła się jednak niepowodzeniem, z powodu utworzenia Parku Narodowego Vanoise.

Gwarancja śniegu w Paradiski

Ponad 70% tras zjazdowych w Paradiski znajduje się na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Dodatkowo ośrodek posiada bardzo rozbudowany system sztucznego naśnieżania. „Białe złoto” leży przez cały sezon zimowy, również w dolnych partiach stoków narciarskich. Wszystko to dzięki armatkom śnieżnym, które są w stanie naśnieżyć powieżchnię aż 323 hektarów. Dlatego też ośrodek narciarski jest w stanie zapewnić nam gwarancję śniegu. A gdyby tego było mało – w Paradiski znajdują się dwa lodowce – Glacier de Bellecôte i Glacier du Varet.

Paradiski oferuje również stoki „NATUR” (nieprzygotowane), abyś mógł poczuć wrażenia off-piste w całkowicie bezpiecznej infrastrukturze.

The author of the text is Jan

***

We're not saying how it is in resorts is the title of our series, thanks to which you will get to know our completely subjective view of the centers on offer. In addition to the fact that we are organizers of trips, we love the Alps, have fun (we do not like to be bored!) And cool, nice places. We have prepared this cycle because we want you to know how it will be in place.

See also: