Jak wybrać snowboard? - Snowee

Jak wybrać snowboard?

Wybór snowboardu jest sporym wyzwaniem dla początkujących riderów.

Różne kształty, typy desek, profile, klasy wagowe i modele wypełniają ściany nawet najmniejszych sklepów sportowych. Zakupy online mogą być również utrudnione, jeśli nie wiesz, czego szukasz.

Deskę dobieramy odpowiednio do wagi ciała, wzrostu oraz stylu jazdy i terenu w jakim zamierzamy jeździć. Poniżej znajdziesz podpowiedzi odnoszące się do każdego z tych zagadnień.

Jak długi snowboard wybrać?

Deski snowboardowe są mierzone od nosa do taila (ogona deski) w centymetrach. Snowboard powinniśmy wybrać opdpowiednio do swojej wagi i wzrostu wg. tabeli poniżej. Generalna zasada mówi, że długość deski powinno dobrać się tak, aby stawiając deskę pionowo na podłożu, jej górna część sięgała do brody. Istnieje jednak wiele korzyści z zakupu krótszych lub dłuższych desek. Ogólnie rzecz biorąc, krótsze deski są bardziej zwrotne i wybaczają wiele błędów, z kolei dłuższe deski są bardziej stabilne i mogą jechać szybciej.

W początkowych fazach nauki warto wybrać deskę miękką i krótszą niż wynika to z tabeli przedstawionych poniżej. Taka deska wybaczy Ci wiele błędów, będzie łatwiejsza w prowadzeniu i nadal da dużo przyjemności z jazdy!

Tabela wyboru snowboardu dla kobiet:

Tabela wyboru snowboardu dla mężczyzn:


Upewnij się, że deska snowboardowa jest dostosowana do twojej wagi.

Na odwrocie deski znajduje się zazwyczaj naklejka z klasyfikacją wagową, która pomoże ci wybrać snowboard, odpoweidni do Twojej masy ciała.

Jak szeroki snowboard wybrać?

Wybierz szerokość deski snowboardowej, odpowiednią dla wielkości swoich stóp. Dla większości osób odpowiednia będzie standardowa szerokość deski 246-255 milimetrów. Twoje buty snowboardowe powinny minimalnie (ok. 2-3cm) wystawać z obu stron, poza krawędzie deski, gdy na niej stoisz. Osoby z dłuższa stopą powinny zatem rozważyć deskę typu ‘wide’ – tj. szeroką na 250+ mm.

Jaki wybrać ślizg snowboardu?

Sprawdź materiał ślizgu deski, aby dowiedzieć się, jak szybki jest snowboard, który planujesz kupić. Istnieją dwa główne typy ślizgów:

  • Wytłaczany (extruded) – ślizg mniejszej gęstości, co czyni go wolniejszym, ale łatwiejszym w utrzymaniu.
  • Spiekany (sintered) – to gęsty ślizg wytwarzany w procesie sprasowania. Taki ślizg jest z reguły szybszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Wybór deski snowboardowej odpowiedniej do stylu jazdy

Deski dzielimy najczęściej na Freeride, Freestyle, All Mountain oraz Boardercross.

Jeśli wybraliśmy już konkretny styl jazdy, deska odpowiedniego rodzaju będzie pomocna w jego doskonaleniu. Pamiętajmy jednak, że deski typu all-mountain z reguły sprawdzą się w amatorskim uprawianiu snowboardu w każdych warunkach.

Jaki snowboard wybrać – symetryczny czy kierunkowy?

Deski snowboardowe mają kształt kierunkowy (directional) lub symetryczny (twin tip). W deskach kierunkowych, środek ciężkości jest przeniesiony na tył z myślą o szybkości i stabilności podczas zjazdu.

Kolejny typ to twintip: czyli deska symetryczna ze środkiem ciężkości położonym na środku deski. Tego typu deska będzie odpowiednia zarówno dla początkujących jak i snowboardzistów uprawiających freestyle.

Istnieją również kierunkowe deski symetryczne (directional twin tip), które są kształtami hybrydowymi z dłuższym nosem i krótszym ogonem.

Jaki wybrać kształt deski snowboardowej (wygięcie – camber)?

Istnieje kilka kształtów desek, powiązanych głównie ze stylem jazdy. Przed zakupem warto przetestować różne rodzaje aby zobaczyć, który kształt najbardziej Ci odpowiada.

Deski snowboardowe dzielimy tu na :

  • Camber: typowo wygięta deska; jeśli położymy deskę na równej powierzchni, jej nos i ogon dotykają podloża natomiast jej środek odstaje od podłoża. Deski takie mają z reguły duży ‘pop’ czyli zapewniają odbicie podczas skoków.
  • Rocker: przeciwieństwo desek camber, deska wygięta jak banan; jeśli położymy deskę na równej powierzchni, jej przód i tył odstają od podłoża. Zapewnia to większą zwrotność oraz ułatwia jazdę w odchyleniu do tyłu, np. w puchu..
  • Płaskie: dokładnie tak, jak to brzmi, płaskie deski lekko wyginają się na końcach, ale są płaskie. Podczas gdy deski typu camber są wrażliwe na zaczepienie krawędzą na śniegu, ten kształt jest najłatwiejszy do manewrowania.
  • Hybrydowy: wiele firm zaczęło mieszać i dopasowywać camber, rocker i płaskie deski, tworząc kształty dopasowane dla każdego snowboardzisty.

Jaki snowboard wybrać – miękki czy twardy?

Nie ma spójnego systemu oceny elastyczności desek snowboardowych, więc 5 z Burton’a może nie być tak sztywna jak 5 Lib Techa. Mimo to większość firm stosuje system oceny 1-10, gdzie 1 to snowboard najbardziej elastyczny (miękki), a 10 to deska sztywna. Im sztywniejsza deska, tym szybciej się porusza, ale elastyczne deski są z kolei bardziej zwrotne.

  • Miękkie, elastyczne deski są najlepsze dla początkujących oraz osób uprawiających freestyle, właśnie z powodu ich zwrotności.
  • Sztywne deski lepiej trzymają krawędzie, prędkość i skręty. Mają też większą stabilność przy dużych prędkościach.

Rodzaje krawędzi deski snowboardowej

Krawędź prosta – najpopularniejsze, standardowe rozwiązanie stosowane w deskach snowboardowych. Metalowa krawędź naostrzona pod odpowiednim kątem, zapewnia dobre trzymanie się deski na stoku a nawet na lodzie. Taka konstrukcja jest dość prosta w utrzymaniu (zachowaniu odpowiedniej ostrości krawędzi).

Krawędź falowana (np. magne-traction) – stosowana przez niektórych producentów (np. Lib Tech, Gnu) krawędź falowana zapewnia lepsze trzymanie na stoku i bardziej bezpieczną jazdę na lodzie. Jazda na takiej desce jest jednak bardziej wymagająca technicznie. Taka deska nie wybacza błędów! Dla zobrazowania różnicy w działaniu deski z prostą i z pofalowaną krawędzią, można sobie wyobrazić nóż z prostą krawędzią do krojenia wędlin oraz nóż z piłką do krojenia chleba. Ten drugi wrzyna się i trzyma znacznie mocniej 🙂

Brak metalowej krawędzi – zdarzają się i takie konstrukcje! Najczęściej stosowane w deskach przeznaczonych wyłącznie do jazdy w głębokim puchu.

Jakie wybrać wiązania snowboardowe?

Upewnij się, że Twoje wiązania pasują do snowboardu.

Istnieje kilka rodzajów mocowania wiązań, różniących się ich umiejscowieniem na snowboardzie. Najczęściej są to 2×4 i 4×4, które są po prostu 2 rzędami rozmieszczonych otworów do montażu wiązań. Bardziej złożone systemy, takie jak Burton 3D lub EST pozwalają zamocować do deski tylko dedykowane wiązania tej samej firmy.

Dostępne są także wiązania step-in, gdzie odpowiedni (dedykowany) but wpina się we wiązanie podobnie jak buty narciarskie.

Jakie wybrać wiązania snowboardowe?

Początkujący snowboardziści powinni wybrać wiązania o niskim i krótkim tylnym oparciu (high back). Pozwoli to na łatwe i wygodne manewrowanie deską. Jednak wykonywanie precyzyjnych manewrów lub skręcanie przy dużych prędkościach jest znacznie łatwiejsze przy wysokich, sztywnych wiązaniach.

  • Uprawiający freestyle i wykonujący triki powinni zatem wybrać elastyczne wiązania, ponieważ ułatwiają lądowanie podczas skoków.
  • Zwolennicy dużych prędkości i jazdy poza trasą (freeride) powinni wybrać sztywne wiązania.

Autorem tekstu jest Michał

Zobacz także: