VAL DI SOLE - DOLINA SŁOŃCA - Snowee

VAL DI SOLE – DOLINA SŁOŃCA

Val di Sole – Dolina Słońca

Val di Sole wszystkim kojarzy się ze słońcem – i słusznie, bo statystycznie słońce świeci tu przez ponad 300 dni w roku. Jednak sama nazwa etymologicznie nie wywodzi się od słońca. Źródło nazwy Val di Sole najprawdopodobniej jest zakorzenione w języku celtyckim i pochodzi od celtyckiego bóstwa wód – Sulisa. Ma to sens, bo w okolicy Val di Sole występują liczne źródła wód termalnych.

Val di Sole położene jest w zachodniej części regionu Trentino, między jeziorem Garda a Południowym Tyrolem. Val di Sole to śnieżny raj. Raj, który umożliwia nam nie tylko jazdę na nartach i snowboardzie,  ale także całą masę innych atrakcji – wpinaczka wysokogórska, spacery w rakietach śnieżnych, biegówki, freestyle i freeride.

Val di Sole to również świetna włoska kuchnia, bombardino, aperol spritz i najlepsze na świecie apres-ski (imprezy organizowane zaraz po jeździe na nartach i snowboardzie). Ale… wracając do sedna… narty i snowboard 😉

SkiArea Campiglio Dolomiti di Brenta

W Val di Sole znajdziemy kilka ośrodków narciarskich. Największy z nich to SkiArea Campiglio Dolomiti di Brenta. Ośrodek ten łączy ze sobą trzy obszary narciarskie: Folgarida Marilleva, Madonna di Campiglio oraz Pinzolo. Dzięki świetnej integracji wyciągów pomiędzy poszczególnymi obszarami narciarskimi, uzyskujemy dostęp do 150 km tras zjazdowych bez konieczności zdejmowania nart. W SkiArea Campiglio Dolomiti di Brenta znajdziemy aż 58 nowoczesnych wyciągów.

150 km tras, 58 wyciągów, ale w sumie, po co mi aż tyle? Jeśli uważasz, że to za dużo, bo dopiero zaczynasz swoją przygodę z nartami lub snowboardem – nie ma problemu! Możesz skorzystać ze Ski-Passu, który obejmuje tylko jeden z obszarów SkiArea Campiglio Dolomiti di Brenta. Tego typu Ski-Pass zazwyczaj wiąże się też z niższą ceną wyjazdu 🙂

Folgarida Marilleva

W obszarze narciarskim Folgarida Marilleva znajduje się 25 wyciągów i 36 tras narciarskich o łącznej długości 62 kilometrów (38% łatwych, 49% średnio trudnych i 13% trudnych). Większość stoków jest oświetlona, co daje nam możliwość skorzystania z nocnej jazdy! Folgarida Marilleva wyróżnia się przede wszystkim dużą bazą noclegową typu ski-in ski-out, a więc obiektami noclegowymi znajdującymi się bezpośrednio przy stokach narciarskich. Folgarida i Marilleva połączone są wyciągami narciarskimi ze sobą a także z pozostałymi obszarami SkiArea Campiglio Dolomiti di Brenta (Madonną di Campiglio oraz Pinzolo).

Madonna di Campiglio

Madonna di Campiglio to miejscowość położona w samym sercu SkiArea Campiglio Dolomiti di Brenta. Miejscowość leży w dolinie Val Rendena na wysokości 1522 m n.p.m. i liczy około 1000 mieszkańców. Madonna di Campiglio z racji położenia jest jednym z najlepszych punktów wypadowych całego regionu, zarówno jeśli chodzi o narciarstwo, jak i spacery oraz wspinaczkę wysokogórską. To właśnie tutaj znajduje się również legendarny Ursus Snowpark – jeden z najlepszych snowparków w całych Alpach oferujący 100.000 m2 powierzchnii do zabawy na nartach i snowboardzie.

Pinzolo

Pinzolo to miejscowość położona nieco na uboczu SkiArea Campiglio Dolomiti di Brenta. Ośrodek idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmy. Pinzolo jest również jednym z najnowocześniejszych obszarów regionu Trentino. Oczywiście stamtąd również mamy dostęp do całego osrodka narciarskiego SkiArea Campiglio Dolomiti di Brenta.

Passo Tonale Pontedilegno

Passo Tonale to ośrodek narciarski położony na granicy regionów Trentino i Lombardii. Gwarantuje możliwość jazdy na nartach późną jesienią i wiosną, dzięki wyciągom narciarskim położonym na wysokości ponad 3000 m n.p.m. (lodowiec Presena). W Passo Tonale znajdziemy 28 nowoczesnych wyciągów, które obsługują 100 km tras. Region ten charakteryzuje się dużymi opadami śniegu. A gdyby zabrakło tego naturalnego, to stoki są również wyposażone w kompletny system naśnieżania. Większość stoków dociera bezpośrednio do obiektów noclegowych, dzięki czemu narciarze mogą łatwo dotrzeć do słynnych imprez typu apres-ski.

Pejo3000

Peio to najwyżej położona gmina w regionie Trentino i najstarsza miejscowość turystyczna w Val di Sole. To miejsce jest idealne dla rodzin z dziećmi, które cenią sobie spokojną okolicę. Peio znajduje się w naprawdę wyjątkowym i urokliwym otoczeniu Parku Narodowego Stelvio. W Pejo znajdziemy 16km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Gondola w Pejo wjeżdża aż na 3000 m n.p.m. także o brak śniegu nie musimy się martwić.

Superskirama

Superskirama to karnet, który daje nam mozliwość jazdy na nartach w całym zachodnim Trentino. Obejmuje  150 wyciągów i łącznie 380 kilometrów tras zjazdowych ( w tym ośrodki narciarskie Folgarida Marilleva, Tonale, Pejo3000, Madonna di Campiglio, Pinzolo, Paganella Ski, Monte Bondone, Alpe Cimbra, Folgaria – Lavarone). Superskirama to opcja ski-passu dla najbardziej wymagających narciarzy i snowboardzistów, dzięki której możesz zwiedzić wiele ośrodków narciarskich.

Włoskie jedzenie i apres-ski

Wybierając się do Doliny Słońca nie można zapomnieć o jednej z największych zalet tego regionu – włoskim jedzeniu, drinkach i apres-ski. Val di Sole słynie nie tylko z najlepszej pizzy i makaronów, ale także ze znakomitych specjałów włoskich górali, jak np. wyborna dziczyzna. Podczas pobytu w Val di Sole koniecznie spróbujcie sera casolet i ricotta „poina”, ciasta fregoloti i lokalnej polenty.

To co? Kawałek pizzy w jedną dłoń, w drugą aperol spritz – i na stok 😉

Autorem tekstu jest Jan

***

Bez ściemy, mówimy, jak jest w resortach to tytuł naszego cyklu, dzięki któremu poznacie nasze zupełnie subiektywne spojrzenie na ośrodki w ofercie. Oprócz tego, że jesteśmy organizatorami wyjazdów, kochamy Alpy, dobrą zabawę (nie lubimy się nudzić!) i fajne, ładne miejsca. Przygotowaliśmy ten cykl, bo chcemy, żebyś wiedział, jak będzie na miejscu.

Zobacz także: