KOCHAM ALPY POŁUDNIOWE. PRA LOUP. - Snowee

KOCHAM ALPY POŁUDNIOWE. PRA LOUP.

Kocham Alpy Południowe. Francuzi są tu bardziej serdeczni, kuchnia zdecydowanie lżejsza, z mocno wyczuwalnym wpływem kuchni śródziemnomorskiej. Jednak przede wszystkim uwielbiam ten region za 300 słonecznych dni w roku.

Resort w Pra Loup nosi nazwę Espace Lumiere, co oznacza „przestrzeń światła”. To głównie za sprawą prawie ciągle świecącego tutaj słońca – takich dni jest tu co roku ponad 300! Z kolei dzięki bliskości Morza Śródziemnego napływają tu masy wilgotnego powietrza, co przekłada się na spore opady śniegu. To połączenie idealne!

Ze względu na położenie resort jest bardzo popularny wśród mieszkańców Marsylii i Tulonu, jednak jest też na tyle duży, że nie tworzą się tu większe kolejki. W latach sześćdziesiątych powstała tu pierwsza stacja Pra Loup 1600 (od wysokości n.p.m.), dzisiaj słynąca z mnóstwa  restauracji, sklepów, kawiarni, barów i szalonych apres-ski. Druga, Pra Loup 1500, to piękna i spokojna kompozycja domków wznoszących się na górskich zboczach wokół zabytkowej kapliczki w centrum wioski.

Obie dzieli zaledwie 15 minut spaceru, więc osobiście wolę nocować w spokojnym Pra Loup 1500, a imprezować w 1600.

Co ciekawe, korzenie miejscowości sięgają aż do IX wieku przed naszą erą, kiedy osiedlili się tu pasterze z Ligurii – wtedy wieś nazywała się Molanes. Dzisiejsze Pra Loup można przetłumaczyć jako „łąkę wilków”.

Narty w Pra Loup

W latach 80. połączono Pra Loup z sąsiadującym Val d’Allos, dzięki czemu mamy do dyspozycji aż 180 km tras połaczonych wyciągami. Ośrodek położony jest na wysokości od 1600 do 2500 m n.p.m. i jest to zdecydowanie jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Alpach francuskich i stanowczo najlepszy ośrodek w Alpach Południowych. Przynajmniej za taki jest uznawany.

Tu odnajdzie się każdy. Początkujący znajdą tu ponad 100 km niebieskich i zielonych tras, średniozaawansowani ok. 70 km tras czerwonych, a najbardziej zaawansowani 10 km świetnie przygotowanych czarnych tras o dużym nachyleniu stoku. Co ciekawe, Pra Loup ma również bardzo nowoczesny system sztucznego naśnieżania stoków. Sezon zawsze zaczyna się tu w grudniu, a kończy w kwietniu.

Freeride? Polecamy zwłaszcza okolicę Foux d’Allos. Snowpark? Są aż dwa! Świetnie przygotowany „Le Raider Space” oraz drugi o sympatycznej nazwie „South Park”. Dwa poziomy trudności, trzy tory do boardercross’u, trasa z bramkami do slalomu z automatycznym licznikiem czasu i rejestracją filmu ze zjazdu. Zdecydowanie jest tu co robić.

Pra Loup – moc atrakcji dla dużych i małych 

Pra Loup wyróżnia szeroka oferta skierowana do przybywających tutaj miłośników zimy, tych małych i dużych. Wyprawy na rakietach śnieżnych, skutery śnieżne, quady, motolotnie, korty tenisowe, lodowisko, basen, zimowe parki rozrywki, a nawet zajęcia edukacyjne dla dzieci, w trakcie których poznają one lokalną florę i faunę.

Jednak i tak najlepszy jest „śnieżny wąż”. Węża tworzą połączone ze sobą sanki, na których siedzi kilkanaście osób. Zjazd rozpoczyna się na wysokości 2130 m.n.p.m, a kończy na 1600, więc jest zdecydowanie długi! To frajda dla całej rodziny.

Ponadto w okresie ferii francuskich stacja organizuje raz w tygodniu PRALOUP BY NIGHT, czyli nocną jazdę, której towarzyszy impreza z Dj’em oraz fajerwerki.

Mało? W zeszłym roku Pra Loup udostępniło turystom bezpłatną aplikacje na smartfony, która umożliwia zweryfikowanie otwartych tras, pogody dla narciarzy, a nawet… zlokalizowanie znajomych na stoku.

Mamy dla Was fajne zniżki!

Pra Loup posiada kilka restauracji na stoku z pięknymi tarasami widokowymi. Moja ulubiona to Clos du Serre, gdzie w każdy wtorek klienci SNOWEE mogą skorzystać ze specjalnej oferty – przy zakupie napoju otrzymują bezpłatnie pyszne spaghetti!

Moim ulubionym miejscem na relaks po stoku jest Spa Pure Altitude. Sauna, hammam, jacuzzi, siłownia, a także ogród zimowy to doskonały sposob, aby całkowicie się zrelaksować oraz zadbać o ciało i umysł. Koszt wejścia do spa to 20€, jednak klientom SNOWEE przysługuje zniżka w wysokości 10%.

To co, jedziecie z nami do Pra Loup?

Autorką tekstu jest Ania

***

Bez ściemy, mówimy, jak jest w resortach to tytuł naszego cyklu, dzięki któremu poznacie nasze zupełnie subiektywne spojrzenie na ośrodki w ofercie. Oprócz tego, że jesteśmy organizatorami wyjazdów, kochamy Alpy, dobrą zabawę (nie lubimy się nudzić!) i fajne, ładne miejsca. Przygotowaliśmy ten cykl, bo chcemy, żebyś wiedział, jak będzie na miejscu.

Zobacz także: