Montgenevre - francusko-włoski resort - Snowee

Montgenevre – francusko-włoski resort

MONTGENÈVRE – wyjątkowy ośrodek narciarski

Montgenevre to wyjątkowy ośrodek narciarski. Położony na granicy Włoch i Francji oferuje wyjątkowo urozmaicony teren narciarski z ogromną ilością tras zjazdowych.

Montgenevre to także jeden z najlepszych terenów freeride jakie widzieliśmy w życiu, a widzieliśmy ich sporo.

Via Lattea

Montgenevre wchodzi w skład słynnej „Drogi Mlecznej” (z włoskiego „Via Lattea”). Via Lattea to obszar sportów zimowych położony we włoskich i francuskich Alpach. Via Lattea zasłynęła podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku. Domena jest także znana ze względu na swój rozmiar. Droga Mleczna oferuje nam ponad 400 km tras narciarskich i ponad 70 wyciągów! Taka ilość tras zjazdowych czyni „Drogę Mleczną” piątym co do wielkości ośrodkiem narciarskim na świecie!

W samym Montgenevre znajdziemy 110 km tras. Domena obejmuje łącznie pięć włoskich kurortów narciarskich: Claviere (1760 m), Sansicario (1700 m), Sauze d’Oulx (1509 m), Pragelato (1524 m) i Sestriere (2035 m) oraz dodatkowo francuski kurort Montgenèvre (1860m). Najniższy wyciąg znajduje się na wysokości się na 1370 m w wiosce Cesana. Najwyższym punktem jest Mont Motta w terenie narciarskim Sestriere, na wysokości 2800 m.

Montgenevre view village Snowee Alpy

Montgenevre

Po francuskiej stronie Drogi Mlecznej znajdziemy miejscowość Montgenevre. Jest ona położona zaledwie 2 km od granicy z Włochami. Architektonicznie wioska jest mieszanką klasycznej drewnianej zabudowy francuskiego resortu narciarskiego i nowoczesnych budynków. Miejscowość jest niewielka – większość barów i restauracji znajduje się w zasięgu spaceru.

Faktowi, że Montgenevre położone jest zaraz przy włoskiej granicy, zawdzięczamy stosunkowo niskie ceny. Jedzenie i picie w Montgenevre jest taniej o ok. 25 % w porównaniu z innymi ośrodkami narciarskimi we Francji.

Montgenevre view village Snowee

Trasy narciarskie

Montgenevre to idealne miejsce, aby rozpocząć swoją przygodę z nartami i snowboardem. W ośrodku znajduje się całe mnóstwo szerokich i długich tras. Większość z nich oznaczona jest jako trasy początkujące (zielone i niebieskie) i średnio-zaawansowane (czerwone). Dla bardziej zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów – polecamy jazdę poza trasą. Kiedy pierwszy raz odwiedziliśmy Montgenevre – wprost zaniemówiliśmy. Ośrodek oferuje nieskończone możliwości do jazdy off-piste. Urozmaicone ukształtowanie terenu pozwala uwolnić wodze naszej fantazji. W Montgenevre znajdziemy zarówno pola śnieżne i rzadkie lasy, jak i ciasne żleby. Każdy fan freeride’u znajdzie tutaj coś dla siebie!

W Montgenevre możemy znaleźć stoki z odsłoną południową (Chalvet oraz Serre-Thibaud), jak i północną (Chalmettes, Gondrans oraz de l’Aigleco). Stoki południowe umożliwiają jazdę w słońcu, natomiast północne gwarantują dłuższe utrzymywanie się pokrywy śnieżnej.

Montgenevre view freeride

Góry Piemontu

Włoskie góry Piemontu nieco różnią się od francuskich Alp wysokich. Krajobraz jest dużo bardziej malowniczy – teren jest mocno zalesiony. Żeby przedostać się wyciągami i trasami z Montgenevre na drugą stronę Drogi Mlecznej potrzebujemy niemal całego dnia, ale warto chociażby ze względu na przepiękne widoki.

Francja czy Włochy?

Jadąc do Via Lattea mamy niesamowitą okazję poznać dwie kultury podczas jednego wyjazdu. Rano możemy zjeść klasyczne francuskie śniadanie – kawę i croissanta, a już popołudniu możemy zajadać się tradycyjną włoską pizzą. Wieczorem za to możemy zrelaksować się przy francuskim serze i lampce wina. A wszystko to możemy zrobić przemieszczając się na nartach lub snowboardzie! Fajnie, co? Niezależnie od tego czy mieszkamy po stronie włoskiej (np. w Sestiere) czy francuskiej (w Montgenevre) – doświadczamy dwóch krajów, dwóch kultur, dwóch światów gastronomicznych.

Dzięki takiemu położeniu nasz wyjazd w Alpy staje się tańszy. Nie dość, że możemy stołować się po włoskiej stronie, to w samym Montgenevre ceny są dużo tańsze niż w innych znanych francuskich kurortach.

 

Autorem tekstu jest Jan

***

Bez ściemy, mówimy, jak jest w resortach to tytuł naszego cyklu, dzięki któremu poznacie nasze zupełnie subiektywne spojrzenie na ośrodki w ofercie. Oprócz tego, że jesteśmy organizatorami wyjazdów, kochamy Alpy, dobrą zabawę (nie lubimy się nudzić!) i fajne, ładne miejsca. Przygotowaliśmy ten cykl, bo chcemy, żebyś wiedział, jak będzie na miejscu.

Zobacz także: