COURCHEVEL - NARCIARSKI RAJ DLA MILIONERÓW - Snowee

COURCHEVEL – NARCIARSKI RAJ DLA MILIONERÓW

Courchevel  – narciarski raj dla milionerów

Nie kupisz tu piwa za mniej niż 15 euro a ceny noclegów potrafią osiągać zawrotne sumy – nawet 2000 euro za jedną noc (sic!)

Mimo, że za noc w 3* hotelu trzeba zapłacić tyle co w Paryskim Ritzu, co sezon Courchevel przyjmuje ok. 32 tysięcy turystów z całego świata. Prym wiodą tu Brytyjczycy, Francuzi i oczywiście Rosjanie. Kurort stał się popularny wśród bardzo bogatych Rosjan w połowie lat dziewięćdziesiątych i od tej pory jego notowania nie słabną.

W 2003 znany rosyjski miliarder Roman Abramowicz przeznaczył 200 mln dolarów (tyle samo ile wydał na kupno klubu piłkarskiego Chelsea) na zakup kilkunastu ekskluzywnych rezydencji w Courchevel. Mimo, że proponował cenę trzykrotnie wyższą od rynkowej, właściciele domów odprawili go z kwitkiem.

Trzy Doliny

Courchevel  jest jednym z resortów w słynnych Trzech Dolinach (Les 3 Vallées) największym obszarze narciarskim na świecie. Pozostałe resorty wchodzące w jego skład to Val Thorens, Orelle, Les Menuires, Meribel, La Tania, Brides les Bains oraz Saint Martin de Belleville.

Liczby w tym przypadku mówią same za siebie Trzy Doliny to ponad 600 km na 328 trasach zjazdowych obsługiwanych przez 166 wyciągów.

courchevel val thorens

Dla kogo Courchevel

Kurort Courchevel oferuje 150 km tras i składa się z pięciu odrębnych miejscowości: Saint-Bon Tarentaise, Le Praz, Courchevel 1550, Courchevel 1650 oraz Courchevel 1850. Pomiędzy stacjami kursuje bezpłatny skibus.

Najwyżej położona stacja w całym kurorcie to Courchevel 1850. To przy niej znajduje się największy i najbardziej zróżnicowany teren narciarski. To tu znajdziemy też większość ekskluzywnych hoteli, klubów oraz restauracji (w tym aż 7 odznaczonych gwiazdkami Michelin!). Stacja ma też 9 dołkowe pole golfowe. Courchevel 1850 nazywane jest żartobliwie „schroniskiem dla miliarderów”. Courchevel 1550 przez lokalnych mieszkańców nazywane jest po prostu Courchevel. Położone jest poniżej Courchevel 1850 i połączone z nią szeroką nartostradą Tovets o niebieskim oznaczeniu. Między stacjami można szybko przemieszczać się również wyciągiem krzesełkowym Tovets, gondolą Grangettes oraz za pomocą toru saneczkowego. Courchevel 1650 zwana również Moriond była pierwszą z pięciu stacji oddaną do użytku w 1946 roku. Jest to zdecydowanie najtańsza stacja w obrębie Courchevel. Stoki Moriond są stosunkowo łatwe i bardzo popularne wśród rodzin z dziećmi. Le Praz to małe miasteczko malowniczo położone na płaskowyżu pod lasem Courchevel z widokiem na szczyt Grand Bec. To tu znajduje się Tremplin Le Praz – skocznia olimpijska, na której co roku odbywa się letnie Grand Prix w skokach narciarskich. Trasa o tej samej nazwie (La Praz) jest uważana za najbardziej widokową w całym resorcie. Wyjątkowo pięknie prezentuje się w słoneczne dni.

courchevel snowboard

Aż 85% areału zjazdowego Courchevel jest położone powyżej 1800 m.n.p.m. a większość stoków skierowanych jest w stronę północną co gwarantuje duże ilości świeżego śniegu każdej zimy.

Strefy tematyczne dla narciarzy i snowboarderów w Courchevel

Niewątpliwie jedną z większych ciekawostek w Courchevel są strefy tematyczne dla narciarzy i snowboarderów. ZEN Zone to strefy przeznaczone dla początkujących narciarzy. W Courchevel znajdziemy aż cztery takie obszary a nazwa wbrew pozorom nie skłania do medytacji a jest skrótem od „zone exclusively for novices” czyli strefy wyłącznie dla nowicjuszy. Podobną rolę dla odrobinę lepiej radzących sobie riderów odgrywa strefa Easy Rider. STOP Zone  to obszar stworzony z myślą o poprawieniu bezpieczeństwa na stoku. Jest to miejsce, gdzie możemy poćwiczyć nasze umiejętności hamowania. Zjeżdżając w odpowiednim tempie musimy zatrzymać się w oznaczonej na niebiesko strefie. Western Skipark to strefa dla dzieci składająca się z indiańskiej wioski oraz kowbojskiego miasteczka. Freestyler Fun Park to całkiem spory snowpark, gdzie odnajdą się zarówno początkujący jak i zaawansowani freestylerzy. Avalanche Camp to miejsce gdzie dwa razy w tygodniu możemy skorzystać z darmowego szkolenia lawinowego. W regionie Couchevel znajdują się aż cztery skocznie narciarskie (K25, K60, K90, K125) i właśnie tu odbywa się Letnie Grand Prix oraz mistrzostwa Francji w skokach narciarskich.

Atrakcje Courchevel

Ja przystało na krainę luksusu Courchevel ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko sporty zimowe. W resorcie znajdziemy kina, baseny, kręgielnie czy hammamy. Popularne są loty helikopterem, balonem, snowkiting, loty paralotnią oraz wędrówki na rakietach śnieżnych. Każdego roku latem i zimą odbywa się tu międzynarodowy festiwal ogni sztucznych i fajerwerków oraz festiwal muzyki klasycznej. Courchevel posiada nawet własne lotnisko, które znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej ekstremalnych lotnisk na świecie. Tam gdzie pojawiają się krezusi nie może zabraknąć luksusowych sklepów. W sezonie w Courchevel otwarte są butiki m.in. Gucci, Dior, Louis Vouitton i Chanel. W 2013 roku Karl Lagerfeld postawił na niekonwencjonalną reklamę i ozdobił 36 wagonów gondoli Jardin swoimi słynnymi szkicami. W Snowee jeszcze nie jeździmy do samego Courchevel, ale będąc w Val Thorens czy Les Menuires i posiadając skipass rozszerzony na całe Trzy Doliny można dużo pośmigać.

Autorką tekstu jest Ania

***

Bez ściemy, mówimy, jak jest w resortach to tytuł naszego cyklu, dzięki któremu poznacie nasze zupełnie subiektywne spojrzenie na ośrodki w ofercie. Oprócz tego, że jesteśmy organizatorami wyjazdów, kochamy Alpy, dobrą zabawę (nie lubimy się nudzić!) i fajne, ładne miejsca. Przygotowaliśmy ten cykl, bo chcemy, żebyś wiedział, jak będzie na miejscu.

Zobacz także: