PARADISKI - ZIMOWY RAJ. MÓWIMY JAK JEST W RESORTACH. - Snowee

PARADISKI – ZIMOWY RAJ. MÓWIMY JAK JEST W RESORTACH.

Paradiski – zabawa bez ograniczeń

Nie bez przyczyny nazwa tego ośrodka narciarskiego kojarzy nam się z rajem. Paradiski wyróżnia się spośród innych ośrodków narciarskich na wielu płaszczyznach. Pierwszą z nich jest historia jego powstania. Paradiski powstało pod koniec lat 60. Nie było jednak odgórnie narzuconym projektem, a raczej połączoną wizją pasjonatów. Deweloperzy, przedstawiciele administracji publicznej, architekci, inżynierowie, lokalni rolnicy, a także sportowcy stworzyli wizję jednego z najlepszych ośrodków narciarskich na świecie. Na przestrzeni dziejów Paradiski stało się placem zabaw dla wielu legend sportów zimowych. Wszyscy oni znajdowali w Paradiski wspólny mianownik – niesamowite wrażenie wolności… Mimo upływu lat ośrodek zachował swój unikatowy charakter. Nawet dziś Paradiski reklamuje się hasłem A PLAYGROUND WITH NO BOUNDARIES, co w wolnym tłumaczeniu oznacza plac zabaw bez ograniczeń.

Paradiski – Les Arcs i La Plagne

Ośrodek narciarski składa się z dwóch obszarów: Les Arcs (w tym Peisey-Vallandry) i La Plagne. Od grudnia 2003 r. obszary są połączone wyciągiem – charakterystyczną dwupoziomową gondolą – Vanoise Express. Gondola jeździ z prędkością ponad 40 km/h, co czyni ją jedną z najszybszych na świecie.

W sumie w obu obszarach znajduje się 160 wyciągów i 264 trasy o łącznej długości 425 km. Paradiski jest wyjątkowym, nieograniczonym placem zabaw dla wszystkich miłośników sportów zimowych. Paradiski to ośrodek dla narciarzy i snowboardzistów na każdym poziomie zaawansowania. Łatwo się tutaj poruszać dzięki siatce niebieskich stoków, które łączą ze sobą poszczególne sekcje ośrodka.

Les Arcs

Les Arcs to legenda. Jeśli ktoś z Was jeszcze nie widział kultowej trylogii filmowej „Apocalypse Snow”, to koniecznie powinien nadrobić swoje zaległości w zimowej kinematografii. Tytułowe nawiązanie do klasycznego obrazu Francisa Forda Coppoli (Apocalypse Now) w tym przypadku nie jest przesadą. Apocalypse Snow jest tym samym dla kinematografii sportów zimowych, czym Czas Apokalipsy jest dla światowej kinematografii per se.

Les Arcs jest jednym z tzw. oryginalnych francuskich „mega-kurortów”. Wszystkie z „mega-kurortów” mają wygodną, ​​dużą i różnorodną sieć tras zjazdowych. Les Arcs wyróżnia się jednak spośród innych ośrodków. Przede wszystkim architekturą. Les Arcs zbudowano w myśl unikalnej „awangardowej” modernistycznej architektury, która została uznana za „dziedzictwo XX wieku”. Les Arcs składa się z kilku części (Arc 1600, Arc 1800, Arc 1950, and Arc 2000) . Większość z nich została zbudowana zgodnie ze wspomnianym modernistycznym stylem architektonicznym. Jedynie najnowsza z nich – Arc 1950 – została zbudowana zgodnie z tradycyjną alpejską architekturą, a także z bardziej zdefiniowanym wiejskim klimatem.

Legendarny freeride w Les Arcs

Freeride w Les Arcs jest obecny od zawsze. Już we wspomnianym wcześniej filmie Apocalypse Snow (1983 r.) możemy zobaczyć narciarzy i snowboardzistów (!) zjeżdżających w żlebach, lasach i po połaciach śnieżnych w głębokim puchu. Możliwości jazdy poza trasami w Les Arcs są nieskończone. Szczególnie polecane są zjazdy z tyłu Aiguille Rouge w dół do Villaroger lub z tyłu lodowca Bellecote (od La Plagne) w dół do doliny Nancroix, tuż poniżej Peisey, która jest połączona z ośrodkiem bezpłatnym skibusem. Ze względu na rozległy obszar, poza trasami łatwo się jest zgubić. Zalecamy jazdę z przewodnikiem i koniecznie miejcie ze sobą ABC lawinowe! Jeśli szukacie więcej wrażeń, to polecamy książkę „Les clés de Paradiski” autorstwa Didiera Givoisa (po francusku, ale ze streszczeniami w języku angielskim). Zawiera bardzo dobre opisy możliwości zjazdów off-piste.

La Plagne

La Plagne to nowoczesny ośrodek narciarski. La Plagne to 225 kilometrów tras (134 tras: 15 czarnych, 30 czerwonych, 72 niebieskich i 10 zielonych), a także duży teren narciarski poza trasami. Na szczególną uwagę freeriderów zasługuje zjazd North Face Bellecôte. Sami zobaczcie dlaczego:

La Plagne to także dużo zabawy i dodatkowych atrakcji. M.in tor saneczkarski, który został zbudowany w La Plagne na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1992 odbywające się w pobliskim Albertville.

Ośrodek narciarski La Plagne powstał w 1961 r. Podobnie jak wiele ośrodków w Alpach, został stworzony, by nie dopuścić do wyludnienia okolicy. Kryzys w rolnictwie i przemyśle wydobywczym doprowadził do emigracji z regionu młodych w poszukiwaniu pracy. W 1960 r. cztery miasta (Aime, Bellentre, Longefoy i Macôt) utworzyły stowarzyszenie w celu obrony swoich interesów z inicjatywy doktora Borrionne, burmistrza Aime. 24 grudnia 1961 r. otwarto La Plagne z dwoma wyciągami orczykowymi i czterema stokami. Do rozwoju ośrodka znacząco przyczynił się również Emile Allais, francuski narciarz alpejski, brązowy medalista olimpijski i ośmiokrotny medalista mistrzostw świata.

Atrakcje Paradiski

Paradiski oferuje całą masę dodatkowych atrakcji, z których możemy skorzystać poza stokiem. Kid’s forest (Dzięcięcy Las) to obszar w Peisey-Vallandry (Les Arcs) stworzony, aby za pomocą zabawy nauczyć dzieci (i dorosłych ;)) jazdy na nartach. W La Plagne znajdziemy podobny obiekt o nazwie Funslope.  W Paradiski znajdziemy również dwa tory saneczkowe – klasyczny w Les Arcs i Snooc, który oferuje zjazd tzw. Colorado toboggan. Na szczególną uwagę zasługuje The Igloo Village (Wioska Igloo), w której znajdziemy piękne rzeźby lodowe. W La Plagne znajduje się olimpijski tor bobslejowy o długości 1500m i aż 19 zakrętach! Ponadto w Paradiski możemy spróbować: wspinaczki na lodową wieżę, skoku na oponie oraz kuligu!

Gigaresort?

Dolina Tarentaise, w której znajduje się Paradiski, to miejsce, w którym znajdują się również inne największe na świecie ośrodki narciarskie: Espace Killy (Val d’Isère i Tignes) i Les Trois Vallées (Courchevel, Meribel, Val Thorens). Planowano połączyć wszystkie wymienione wielkie resorty narciarskie, tworząc jeden gigantyczny i bezsprzecznie największy ośrodek narciarski na świecie. Wizja ta zakończyła się jednak niepowodzeniem, z powodu utworzenia Parku Narodowego Vanoise.

Gwarancja śniegu w Paradiski

Ponad 70% tras zjazdowych w Paradiski znajduje się na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Dodatkowo ośrodek posiada bardzo rozbudowany system sztucznego naśnieżania. „Białe złoto” leży przez cały sezon zimowy, również w dolnych partiach stoków narciarskich. Wszystko to dzięki armatkom śnieżnym, które są w stanie naśnieżyć powieżchnię aż 323 hektarów. Dlatego też ośrodek narciarski jest w stanie zapewnić nam gwarancję śniegu. A gdyby tego było mało – w Paradiski znajdują się dwa lodowce – Glacier de Bellecôte i Glacier du Varet.

Paradiski oferuje również stoki „NATUR” (nieprzygotowane), abyś mógł poczuć wrażenia off-piste w całkowicie bezpiecznej infrastrukturze.

Autorem tekstu jest Jan

***

Bez ściemy, mówimy, jak jest w resortach to tytuł naszego cyklu, dzięki któremu poznacie nasze zupełnie subiektywne spojrzenie na ośrodki w ofercie. Oprócz tego, że jesteśmy organizatorami wyjazdów, kochamy Alpy, dobrą zabawę (nie lubimy się nudzić!) i fajne, ładne miejsca. Przygotowaliśmy ten cykl, bo chcemy, żebyś wiedział, jak będzie na miejscu.

Zobacz także: