TIGNES - GWARANCJA ŚNIEGU PRZEZ CAŁY ROK - Snowee

TIGNES – GWARANCJA ŚNIEGU PRZEZ CAŁY ROK

Tignes – wieczny sezon

Tignes to z całą pewnością jeden z najlepszych resortów zimowych w Alpach. Słynie jako najwyżej położony obszar narciarski w Europie, co gwarantuje ogromne ilości naturalnego śniegu.

Tignes jest również ośrodkiem z najdłużej trwającym sezonem narciarskim w Europie. Możemy jeździć tu na nartach i snowboardzie aż jedenaście miesięcy w roku! Krótka przerwa trwa od połowy maja do połowy czerwca. Specyficzny mikroklimat sprawia, że zdarzają się tu obfite opady śniegu nawet w połowie maja.

Espace Killy

Tignes wraz z sąsiadującym Val d’Isere tworzą obszar narciarski Espace Killy oferujący ponad 300 km tras. Nazwa Espace Killy (przestrzeń Killy’ego) została nadana na cześć legendy francuskiego narciarstwa Jean’a Claude’a Killy, trzykrotnego złotego medalisty olimijskiego i wielokrotnego mistrza świata w narciarstwie alpejskim, który właśnie tutaj zdobywał swoje umiejętności. Tignes i Val d’Isere to dwie dość mocno różniące się, pod względem stylu stacje, oferujące ogromną różnorodność terenu na wszystkich poziomach. Sprawia to, że w Espace Killy każdy znajdzie coś dla siebie. Lokalni mieszkańcy z podziwem mówią, że jest to „najpiękniejsza przestrzeń narciarska świata” (Le plus bel espace de ski du monde). I rzeczywiście poruszając się między trasami co chwilę trafiamy na zapierające dech w piersiach widoki.

Tignes i Val d’Isère

W regionie Espace Killy znajdują się dwa potężne Lodowce Pissaillas i Grande Motte. Tignes słynie na całym świecie ze wspaniałych warunków do uprawiania narciarstwa akrobatycznego. Właśnie tu co roku odbywają się mistrzostwa świata w tej konkurencji. Jest to również fantastyczna baza wypadowa na łagodne i długie trasy lodowca Grande Motte. Val d’Isère słynie z nieco trudniejszych tras dla bardziej doświadczonych riderów, którzy zachwycają się stromymi olimpijskimi odcinkami zjazdowymi oraz długimi, krętymi trasami. Początkującym polecamy natomiast łagodne i szerokie trasy na Lodowcu Pissaillas. Val d’Isere położone na wysokości 1850 m n.p.m. swoją nazwę zawdzięcza bliskości przełęczy Col de I’Isearan. Jest to miejscowość w większości wybudowana w latach trzydziestych XX wieku z typowymi dla tego okresu zabudowaniami. W stacji powstają  oczywiście coraz to bardziej nowoczesne obiekty, nie zatraciła ona jednak swojego Sabaudzkiego klimatu. W Espace Killy znajdziemy również spory obszar do jazdy poza trasami obsługiwany przez wyciągi. Zdaniem wielu narciarzy i snowboardzistów na terenach przyległych do Val d’Isere znajdują się jedne z najlepszych terenów do freeride’u. W Snowee kochamy freeride, więc zawsze bierzemy pod uwagę ten aspekt przy planowaniu sezonu dla Was (i dla nas ;))

Infrastruktura Tignes

Tignes położone jest w samym sercu parku krajobrazowego Vanoise. Ośrodek obejmuje kilka stacji, każda z nich położona jest na innej wysokości i oferuje inną atmosferę. Dolinę otwiera położone na wysokości 1550 m. n.p.m. Les Brevieres. Jest to jedyna wioska z autentycznymi zabudowaniami z dziewietnastego wieku. Wspinając się dalej krętą drogą docieramy do zapory. Na jej wysokości po prawej stronie rozciąga się urokliwy widok na Les Brevieres, natomiast po lewej stronie ukazuje się nam sztuczne jezioro Lac du Chevril. To właśnie tu znajdowała się oryginalna, alpejska wioska Tignes. Aktualnie ukryta jest pod lustrem wody. Od tej wioski pochodzi nazwa całego resortu.

Zatopiona wieś Tignes

Po drugiej wojnie światowej Francja potrzebowała prądu. Postanowiono więc zbudować hydroelektryczną zaporę Tignes w dolinie Isère. Było to ogromne osiągnięcie dla francuskiej inżynierii, oznaczało jednak konieczność zatopienia zabytkowej wioski Tignes. Raz na 10 lat jezioro za tamą  jest osuszane w celu prac konserwacyjnych i jest to niesamowita okazja do zobaczenia pozostałości starej wioski. W 1989 roku Jean-Marie Pierret z pomocą ośmiu wspinaczy górskich pokrył tamę freskiem przedstawiającym Herkulesa. Projekt został sfinansowany przez prywatne korporacje zainteresowane zwiększeniem atrakcyjności zimowych igrzysk olimpijskich w 1992 roku. Zaraz za zaporą usytuowane jest Tignes les Boisses 1850 m n.p.m. z repliką starego kościoła zbudowanego na wzór tego z zalanej wioski. Boisses jest najnowszą stacją, powstałą w 2013 roku. Zachowując ducha drewna i kamienia, charakterystycznego dla tego regionu, Boisses oferuje wyjątkową cichą atmosferę, dając jednocześnie możliwość korzystania z wszystkiech uroków Tignes. Kilka kilometrów dalej mijamy rozwidlenie dróg, skręcając w lewo dotrzemy do Val d’Isere, natomiast skręcając w prawo po kilku minutach dojeżdżamy do centrum Tignes. Naszym oczom najpierw ukazują się wysokie, betonowe bloki Le Lavachet, które niespecjalnie wpisują się w piękny krajobraz. Kawałek dalej rozpościera się Tignes Le Lac (2000 m. n.p.m.), uważane za główną stację Tignes. Wybudowana w latach sześćdziesiątych XX wieku architektonicznie typowa dla tego okresu, gdzie głównym założeniem przy jej projektowaniu było stworzenie jak największej ilości miejsc noclegowych. Trzeba jednak przyznać, że ta może mało urokliwa stacja jest jedną z najbardziej nowoczesnych w całych Alpach. Ogromna ilość superszybkich wyciągów dostępnych praktycznie z każdego miejsca oraz doskonale rozwinięta infrastruktura stacji sprawia, że stała się ona jednym z najlepszych resortów w Europie. Najwyżej położone jest  Val Claret (2300 m. n.p.m.) słynące z bujnego życia nocnego.

Lato w Tignes

Latem Tignes staje się wielofunkcyjnym ośrodkiem sportowym, ze szczególnym naciskiem na bazę treningową dla profesjonalnych sportowców. Wielu przybywa do ośrodka, aby skorzystać z oferowanych przez niego udogodnień do treningu wydolnościowego (w tym reprezentacja narodowa Francji w piłce nożnej czy rugby).

Oczywiście przez całe lato Tignes funkcjonuje jako ośrodek narciarski, oferując narciarzom i snowboardzistom możliwość jazdy na nartach na lodowcu Grande Motte.

Tignes posiada również najwyżej położone pole golfowe w Europie. Zaprojektowane przez architekta Philippe’a Valanta obejmuje pełne 18-dołkowe pole biegnące wzdłuż 5-kilometrowego zbocza góry.

Jak sami widzicie Tignes oferuje spektrum możliwości zarówno latem jak i zimą. To co widzimy się w Tignes? 😉

Autorką tekstu jest Anna

***

Bez ściemy, mówimy, jak jest w resortach to tytuł naszego cyklu, dzięki któremu poznacie nasze zupełnie subiektywne spojrzenie na ośrodki w ofercie. Oprócz tego, że jesteśmy organizatorami wyjazdów, kochamy Alpy, dobrą zabawę (nie lubimy się nudzić!) i fajne, ładne miejsca. Przygotowaliśmy ten cykl, bo chcemy, żebyś wiedział, jak będzie na miejscu.

Zobacz także: