W Alpach jest bezpieczniej - Snowee

W Alpach jest bezpieczniej

Bezpiecznie, bezpieczniej, w Alpy!

Ucieknij w Alpy przed koronawirusem! Przecież świat się nie kończy, jest jesień i nie tylko najstarsi górale wiedzą, że to czas planowania wyjazdów, kompletowania kurtek, gogli i nowych desek. Spokojnie, z nami w Alpach będziesz bezpieczny.

W dobie koronawirusa masz wątpliwości, zwłaszcza że w mediach od pewnego czasu trwa nagonka na wyjazdy zagraniczne. Ale czy słusznie?

Gdybyśmy się sugerowali tym, co mówili w mediach, na wakacje pojechalibyśmy utknąć w tłumach w Władysławowie. Morze oglądabylibyśmy przez parawan. Mimo wielkiej sympatii do naszego kraju, gór, które mają to swojskie coś i takiego morza, wybraliśmy Grecję. Wyglądała na wyludnioną! O dystans społeczny nie trzeba było nawet jakoś specjalnie dbać.

Od kilku dni statystyki zachorowań nad Wisłą nie napawają optymizmem. A jednak większość osób zaraża się w miastach! Zupełnie inna liczba opisuje zachorowania w Warszawie, a inna w mazowieckich wsiach. Dlatego my chcemy Was zabrać na wieś, na dodatek w przepotężne góry…

No to małe ćwiczenie: zamykasz oczy. Już? Ok. To teraz wyobraź sobie sięgające po horyzont przestrzenie, ośnieżone szczyty gór, a przed sobą świetnie przygotowaną, szeroką i pustą trasę. Tak jest w Alpach.

Transport

Najważniejsze jest zachowanie higieny i reżimu sanitarnego. Przez dworce czy lotniska każdego dnia przewijają się tysiące osób. My na pokład autokaru zabieramy najwyżej kilkadziesiąt osób. Ponadto każdorazowo ozonujemy pojazdy, a w drzwiach znajdziecie dezynfekatory do rąk.

A jeśli i to Cię nie przekonuje, to przecież na miejsce możesz przyjechać samochodem (albo przylecieć awionetką, jeśli akurat masz awionetkę).

Zakwaterowanie

Apartamenty z aneksem kuchennym to najbezpieczniejsze z rozwiązań jeśli chodzi o zakwaterowanie. W przeciwieństwie do hoteli przebywa tam mniej osób i jest mniej części wspólnych. Tak naprawdę, jeśli chcesz, to możesz widywać się tylko i wyłącznie ze swoimi współlokatorami. Stąd pomysł na apartamenty z prywatnymi saunami na naszym wyjeździe do Val Thorens 😉

Aby zachować dystans społeczny, warto unikać zatłoczonych skibusów. W przeciwieństwie do autokaru jadącego w Alpy w skibusach pasażerowie cały czas się wymieniają, a do tego są w ciepłych parujących ciuchach. Dlatego w naszej ofercie większość apartamentów jest usytuowana w odległości max. 200m od stoków.

Wyżywienie

Jeśli chodzi o wyżywienie to jasne, że w tych dziwnych czasach najbezpieczniejszą opcją jest gotowanie samemu. Część produktów możemy zabrać ze sobą, jeśli podróżujemy autokarem lub samochodem. Wszystkie nasze apartamenty posiadają w pełni wyposażone aneksy kuchenne, a jeśli nie lubicie gotować sami, na wybranych wyjazdach możecie skorzystać z usług prywatnego szefa kuchni. Ten z przyjemnością przygotuje kolację wg Waszych upodobań w Waszym apartamencie.

©LukaLeroy, Les Deux Alpes, France

Strój

Nie da się ukryć, że w Alpach ciepło nie jest. Zazwyczaj jesteśmy więc nieźle “opatuleni”. Rękawiczki, gogle, bandanki, bufki i czapki… Często nawet ciężko nam rozpoznać znajomych na stoku, bo nie widać ich za całą tą “odzieżową zasłoną”. Jesteśmy więc też całkiem nieźle osłonięci od wirusów.

Dystans

Alpy to duże przestrzenie, na stokach jesteśmy naturalnie z dala od innych ludzi. Podczas jazdy na nartach i snowboardzie jesteśmy co najmniej kilka metrów od innych osób. W kolejkach do wyciągów nasz sprzęt (narciarski i snowboardowy) dystansuje nas od osób, które stoją przed nami i za nami.

Wyciągi

Oczywiście kolejki do wyciągów są jednym z miejsc najbardziej narażonych na wirusa miejsc w górach. Jednak kolejki w Alpach zdarzają się rzadko. Lepiej wybrać się do dużego alpejskiego ośrodka narciarskiego, niż narażać się na stanie w tłumie ludzi czekających na wyciąg w jednym z polskich, czeskich czy słowackich ośrodków narciarskich…

Ponadto ośrodki narciarskie znalazły sposoby na bezpieczne przemieszczanie się wyciągami narciarskimi. Na stacjach zamontowane są pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk. Same wyciągi też są często dezynfekowane. Co ciekawe – niektóre ośrodki wykorzystują armatki śnieżne do dezynfekcji gondoli!

Ciekawostki

Ruch na stokach narciarskich również jest regulowany. W coraz większej liczbie ośrodków narciarskich instalowane są systemy informujące narciarzy o bezpiecznym poruszaniu się na stoku. We francuskim La Plagne instalowane są elektroniczne tablice informacyjne, które kierują ruchem narciarzy. Wszystko to by uniknąć gromadzenia się dużej ilości narciarzy w jednym miejscu. Paradiski zapewni nam mobilną aplikację, która w czasie rzeczywistym będzie pokazywała natężenie ruchu na wyciągach i trasach.

Czyste powietrze i woda

Cudownie czyste powietrze – jak pewnie słyszeliście wirus atakuje m.in. drogi oddechowe i więcej zachorowań oraz powikłań zdarza się w regionach, gdzie powietrze jest bardziej zanieczyszczone. W Alpach powietrze jest czyste jak łza, a oddychanie nim zwiększa naszą odporność i poprawia samopoczucie 🙂

Zobacz także: