COVID - warunki podróżowania - Snowee

COVID – warunki podróżowania

SZWAJCARIA

Polska nie jest aktualnie zaliczana przez Szwajcarię do państw, w których występuje budząca zaniepokojenie mutacja koronawirusa, a zatem osoby przyjeżdżające z Polski nie podlegają kwarantannie, chyba że w ciągu 10 dni poprzedzających przyjazd do Szwajcarii przebywały co najmniej 24 godziny w państwie znajdującym się na aktualnie obowiązującej liście.

Lista takich państw jest ustalana przez Federalny Urząd ds. Zdrowia i regularnie aktualizowana. Aktualną listę krajów można sprawdzić tutaj: https://www.bag.admin.ch/bag/en/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov/empfehlungen-fuer-reisende/liste.html

Każda osoba, podróżująca do Szwajcarii samolotem lub transportem publicznym zobowiązana jest do rejestracji swojego przyjazdu. Formularz rejestracyjny jest dostępny na stronie https://swissplf.admin.ch/home.

Osoby podróżujące do Szwajcarii muszą również okazać negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 wykonany do 72 godzin przed przybyciem do Szwajcarii lub antygenowy wykonany 24 godziny przed przybyciem.

Z obowiązku wykonania testu zwolnione są:

 • dzieci do lat 16
 • osoby zaszczepione i ozdrowieńcy: ważność 270 dni (9 miesięcy)

Ograniczenia, nakazy i zakazy obowiązujące w całej Szwajcarii

W całej Szwajcarii obowiązkowe jest noszenie maseczek zasłaniających usta i nos podczas przejazdów komunikacją publiczną (tj. w pociągach, tramwajach, autobusach, kolejkach linowych i na statkach), a także we wszystkich miejscach publicznych znajdujących się w zamkniętej przestrzeni. Z obowiązku zakładania maseczek zwolnione są m.in. dzieci do lat 12 oraz osoby, które nie mogą nosić maseczki z powodu stanu zdrowia. Aktualnie otwarte są wszystkie sklepy, restauracje i bary. Wejście do środka restauracji, barów, dyskotek, basenów tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Maseczki zdejmować można w nich wyłącznie siedząc przy stoliku, chyba że konsumpcja odbywa się na zewnątrz. Gromadzone są dane kontaktowe gości. Zabronione jest organizowanie prywatnych spotkań w gronie powyżej 30 osób (50 osób, jeżeli spotkanie odbywa się pod gołym niebem).

Ograniczenia, nakazy i zakazy kantonalne

Opisane wyżej zasady wprowadzone zostały decyzją władz federalnych i stanowią podstawowy standard ochrony przed koronawirusem, obowiązujący w całej Szwajcarii. Władze poszczególnych kantonów mogą w określonych warunkach wprowadzać dalej idące ograniczenia i zakazy.

FRANCJA

Jeśli podróżujesz do Francji z Polski potrzebujesz:

 • negatywny wynik testu (albo PCR albo antygenowego) wykonanego do 24 godzin przed podróżą
 • lub zaświadczenie o szczepieniu (siedem dni od otrzymania drugiej dawki szczepionek Pfizer, Moderna czy AstraZeneca lub po pierwszej dawce w przypadku ozdrowieńców lub cztery tygodnie w przypadku szczepionki Janssen).
 • lub zaświadczenie, że w okresie od 6 miesięcy do 11 dni wcześniej przechodziłeś chorobę

Od 1 lipca przy podróżach wewnątrz Unii Europejskiej honorowane są paszporty sanitarne. Oprócz paszportu sanitarnego wszyscy podróżujący zobowiązani są do wypełnienia poświadczenia o braku symptomów (do pobrania ze strony poniżej).

Szczegółowe informacje władz francuskich o nowych wymogach dostępne są na tej stronie

Ograniczenia, nakazy i zakazy obowiązujące w całej Francji

Paszportu sanitarnego potrzebujesz:

 • na wyciagach narciarskich,
 • w kawiarniach,
 • w restauracjach,
 • w centrach handlowych,
 • w kinach,
 • w muzeach,
 • w szpitalach,
 • w domach starości i opieki społeczno-zdrowotnej,
 • przy podróżach lotniczych, pociągami lub autokarami na długie dystanse (międzyregionalne).

W tym przypadku negatywny test PCR lub antygenowy nie może przekraczać 24 godzin.

Od 15/12/2021 we Francji osoby zaszczepione Janssen ponad 2 miesiące wcześniej oraz powyżej 65 r.ż. aby mieć ważny paszport sanitarny muszą przyjąć dawkę przypominającą.

Od 15/01/2022 wszystkie osoby, które przyjeły drugą dawkę szczepionki ponad 7 miesięcy wcześniej muszą przyjąć dawkę przypominającą.

WŁOCHY

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C (w tym z Polski) od 16 grudnia 2021 r. mają obowiązek:

W PRZYPADKU OSÓB ZASZCZEPIONYCH LUB OZDROWIEŃCÓW

1) zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazioneORAZ

2) przedstawienia certyfikatu unijnego w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass, paszport covidowy) zaświadczającego o:

 • ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE LUB
 • przebytej chorobie COVID-19 (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) ORAZ​​​​​

3)  przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego, wykonanego w ciagu 24 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch w przypadku testu antygenowego albo 48 godzin w przypadku testu molekularnego – jest to warunek konieczny do przekraczenia granicy włoskiej.

Wszystkie dzieci, które ukończyły 6. rok życia przed przekroczeniem granicy włoskiej muszą wykonać test antygenowy (ważny 24 godziny) albo molekularny PCR (ważny 48 godzin).

Ponadto należy pamiętać, że:

 • Niezaszczepione dziecko, które ukończyło 6 rok życia i podróżuje z zaszczepionym rodzicem jest zwolnione z kwarantanny.
 • Niezaszczepione dziecko, które ukończyło 6 rok życia i nie podróżuje z zaszczepionym rodzicem musi odbyć 5 dniową kwarantannę.

 

W PRZYPADKU POZOSTAŁYCH OSÓB (W TYM OSÓB NIEZASZCZEPIONYCH)

1) zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazioneORAZ ​​​​​

2)  przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego, wykonanego w ciągu 24 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch w przypadku testu antygenowego albo 48 godzin w przypadku testu molekularnego – jest to warunek konieczny do przekraczenia granicy włoskiej ORAZ

3) odbycia 5-dniowej obowiązkowej kwarantanny ORAZ

4) przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego wykonanego na zakończenie odosobnienia.

Wszystkie dzieci, które ukończyły 6. rok życia przed przekroczeniem granicy włoskiej muszą wykonać test antygenowy (ważny 24 godziny) albo molekularny PCR (ważny 48 godzin).

Ponadto należy pamiętać, że:

 • Niezaszczepione dziecko, które ukończyło 6 rok życia i podróżuje z zaszczepionym rodzicem jest zwolnione z kwarantanny.
 • Niezaszczepione dziecko, które ukończyło 6 rok życia i nie podróżuje z zaszczepionym rodzicem musi odbyć 5 dniową kwarantannę.

 

Ograniczenia, nakazy i zakazy obowiązujące w całych Włoszech

Od 6 sierpnia 2021 r. obowiązuje wymóg okazania certyfikatu unijnego (potwierdzającego zaszczepienie co najmniej 1 dawką/lub ozdrowienie/lub negatywny wynik testu) do korzystania m.in. ze stolików wewnątrz restauracji i barów, wstępu do placówek kultury, obiektów sportowych w tym basenów i wyciagów narciarskich oraz obiektów targowych.

 

Ograniczenia, nakazy i zakazy regionalne

Należy również zawsze brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na 4 strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną.

Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

 

TESTY

Aby jak najbardziej ułatwić Wam podróż nawiązaliśmy współpracę z GYNCENTRUM, gdzie z kodem SNOWEE! otrzymacie specjalne zniżki:

 PCR: 249zł zamiast 350zł

Antygen: 94zł zamiast 149zł

Bezpłatne zaświadczenie lekarskie do wyniku badania w j. angielskim

JAK SKORZYSTAĆ ZE ZNIŻKI NA BADANIE?

Wejdź na stronę https://covid19.gyncentrum.pl/badanie-prywatne-wstep zakładka Test indywidualny i wybierz opcję TEST RT-PCR lub test antygenowy;

lub Postępuj zgodnie z instrukcją na stronie wypełnij formularz:

W przypadku testów antygenowych: https://covid19.gyncentrum.pl/badanie-prywatne-antygeny-formularz
W przypadku testów RT-PCR: https://covid19.gyncentrum.pl/badanie-prywatne-formularz

 1. Aby skorzystać z rabatu wybierz Przelew online – PRZELEWY24, wpisz KOD RABATOWY: SNOWEE! i kliknij SPRAWDŹ (powinien naliczyć się rabat)
 2. Dokonaj płatności za badanie.
 3. Udaj się do najbliższego punktu drive-thru Gyncentrum.
 4. Wykonaj badanie bez wysiadania z auta.
 5. Odbierz wynik online w ciągu 24h lub w przypadku testu antygenowego do 1h.Wynik do pobrania ze strony: https://covid19.gyncentrum.pl/wyniki-badanie-prywatne