Jak dobrać snowboard? – Snowee

Jak dobrać snowboard?

Od czego zacząć?

Zaczynając przygodę z jazdą na snowboardzie często stajemy przed wyborem – jaki snowboard wybrać? Poniżej przedstawiamy poradnik, który pomoże Wam w wyborze odpowiedniego sprzętu.

Deskę dobieramy odpowiednio do wagi ciałą, wzrostu oraz stylu i terenu w jakim zamierzamy jeździć. W początkowych fazach nauki warto wybrać deskę miękką i krótszą niż wynika to z tabeli przedstawionych poniżej. Taka deska wybaczy Wam wiele błędów, będzie łatwiejsza w prowadzeniu i nadal da dużo przyjemności z jazdy! Dopiero po nabyciu podstawowych umiejętności jazdy powinniśmy zastanowić się, w którym konkretnie kierunku idziemy. No więc do dzieła:

Styl jazdy

Deski dzielimy najczęściej na Freeride, Freestyle, All Mountain oraz Boardercross.

Jeśli wybraliśmy już konkretny styl jazdy, deska odpowiedniego rodzaju będzie pomocna w jego doskonaleniu. Pamiętajmy jednak, że deski typu all-mountain z reguły sprawdzą się w amatorskim uprawianiu snowboardu w każdych warunkach.

Kształt deski (wygięcie)

Tutaj deski dzielimy na:

  • camber: typowo wygięta deska; jeśli położymy deskę na równej powierzchni, jej środek odstaje od podłoża
  • reverse camber (rocker): deska wygięta jak banan; jeśli położymy deskę na równej powierzchni, jej przód i tył odstają od podłoża
  • konstrukcje mieszane: łączące obie powyższe

Wygięcie deski, jest często powiązane z wybranym stylem jazdy. Np. na deskach typu rocker łatwiej jeździ się w głębokim śniegu.

Środek ciężkości

  • Twintip: czyli deska symetryczna ze środkiem ciężkości położonym na środku
  • Directional: deska niesymetryczną (np. setback, gdzie środek ciężkości jest przeniesiony na tył).

Rodzaje krawędzi deski

  • Krawędź prosta – najpopularniejsze, standardowe rozwiązanie stosowane w deskach snowboardowych. Metalowa krawędź naostrzona pod odpowiednim kątem, zapewnia dobre trzymanie się deski na stoku a nawet na lodzie. Taka konstrukcja jest dość prosta w utrzymaniu (zachowaniu odpowiedniej ostrości krawędzi).
  • Krawędź falowana (np. magne-traction) – stosowana przez niektórych producentów (np. Lib Tech, Gnu) krawędź falowana zapewnia lepsze trzymanie na stoku i bardziej bezpieczną jazdę na lodzie. Jazda na takiej desce jest jednak bardziej wymagająca technicznie. Taka deska nie wybacza błędów! Dla zobrazowania różnicy w działaniu deski w prostą i z pofalowaną krawędzią, można sobie wyobrazić nóż z prostą krawędzią do krojenia wędlin oraz nóż z piłką do krojenia chleba. Ten drugi wrzyna się i trzyma znacznie mocniej 🙂
  • Brak metalowej krawędzi – zdarzają się i takie konstrukcje! Najczęściej stosowane w deskach przeznaczonych wyłącznie do jazdy w głębokim puchu.

Rodzaj mocowania wiązań

Przy zakupie deski, powinniśmy zwrócić również uwagę na rodzaj mocowania wiązań. Oprócz standardowego rozstawienia mocowań, niektórzy producenci stosują rozstawienie pozwalające zamocować do deski tylko dedykowane wiązania tej samej firmy (np. Burton z systemem EST)

Szerokość i kształt deski

  • Szerokość deski dobieramy do długości naszej stopy. Po wpięciu się w deskę zarówno palce jak i pięty nie powinny zbytnio wystawać poza snowboard.
  • Na rynku występują deski o rozmaitych kształtach, które w zależności od umiejętności ridera pozwalają na szybsze lub głębsze wejście na krawędź deski.

Dobór wagą i wzrostem

Przykładowe rozmiary – mogą ulec zmianie w zależności od doświadczenia ridera.

TABELA DLA KOBIET

TABELA DLA MĘŻCZYZN

Najpierw przetestuj

Przed zakupem deski snowboardowej polecamy wypożyczenie sprzętu celem sprawdzenia jak się na nim czujemy! Na naszych wyjazdach możesz przetestować deski renomowanych firm. Zapraszamy!

Zobacz także: